Ikona Facebook Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  Normalny układ strony Szeroki układ strony  |  A- A A+
Nadarzyński Ośrodek Kultury
kontakt: tel. 22 729 89 15   /   e-mail: nok@nok.pl
BIP Ustawienia dostępności

Warsztaty farbowania materiału, SZIBORI.

 

Każda nacja ma swoje tradycje kulturowe i rzemieślnicze wynikające
z uwarunkowań geograficznych i klimatycznych. Jeśli w Indonezji wzory
na farbowanych wielokolorowo materiałach uzyskuje się poprzez nałożenie separażu z wosku z domieszkami żywic, to w Japonii wzory uzyskuje się poprzez wyizolowanie miejsc na materiale, które mają pozostać niezafarbowane, poprzez mocne zagniatanie, obwiązywanie sznurkiem lub drucikami i wiele innych sposobów, które w małych wytwórniach tradycyjnych materiałów wykonuje się na wpół automatycznie.

Czy wiecie, że kolorowe okręgi na T-shirtach, które farbowaliście na pewno nie raz w domowym zaciszu,
to właśnie efekt japońskiej metody farbowania szibori, którą wykorzystali do ozdabiania swoich ubrań
w latach 70 hipisi?

W naszej świetlicy farbowaliśmy tkaniny w kameralnej grupie dorosłych podczas kilkudniowych warsztatów. Oglądaliśmy w internecie jak robią to inni, głównie rękodzielnicy ze Stanów Zjednoczonych, którzy dzielili się swoją wiedzą publikując filmy instruktażowe. My zafarbowaliśmy kilka prześcieradeł, poszwy pościelowe, kilka koszul, a także materiały z których niektórzy uczestnicy warsztatów będą szyli odzież.

 Aktualności

28.10.2023
Koncert piosenek Amy Winehouse „Moja historia”
Inspiracją projektu jest twórczość wybitnej wokalistki, kompozytorki – Amy Winehouse. Artyści zabiorą słuchaczy w muzyczny świat Amy, przywołają również Jej muzyczne inspiracje: Arethę Franklin, Franka Sinatrę, The Ronettes .
22.10.2023
Salon Poezji K40 Edward Lear "Akond ze Skwak"
Czytają: Zbigniew Zamachowski, Maria Zamachowska, Bronisława Zamachowska, Śpiew: Katarzyna Łochowska, fortepian: Marcin Mazurek
08.10.2023
Teatr Lalek Igraszka zaprasza na spektakl „Złote jajko”
Na motywach bajki Władymira Orłowa w tłumaczeniu Elżbiety Dąbrowy.
06.10.2023
Kino Nokowe - „Cwaniak” ”Шкурник”
W tym roku wracamy do tradycji otwierania sezonu kinowego filmem z muzyką na żywo. W październiku pokażemy niemy film ukraiński pt. „Cwaniak” („Shkurnyk”) z 1929 roku.
wszystkie aktualności